
Miks valida Kaspersky viirusetõrje?
8 minuti lugemineViiruste ja pahavaraga on ilmselt üsnagi paljud arvutikasutajad juba tuttavad ja saanud ka kogeda, milliseid ebameeldivusi võivad need põhjustada. Tõhusa viirusetõrje kasutamine aitab neid ebameeldivusi vältida, aga kuidas ja mille põhjal veenduda, milline viirusetõrje on piisavalt hea? Lõpetuseks lähemalt ka sellest, miks me ise kasutame ja ka oma klientidele soovitame tipptasemel Kaspersky viirusetõrjet.
Arvutiviirused – sagedane probleemide allikas
Tuginedes enam kui 10-aastasele kogemusele arvutite hoolduse alal, on üks sagedasemaid probleemide tekitajaid arvutites erinevad viirused ja pahavara. Näiteks halvavad need arvuti normaalse toimimise, muudavad selle märgatavalt aeglasemaks, kuvavad soovimatuid reklaamaknaid ja juhatavad kahtlastele veebilehtedele. Mis veel hullem – viirused ja pahavara võivad varastada ka kasutaja tundlikke andmeid või muuta isiklikud failid kasutuskõlbmatuteks.
Viimati mainitu puhul on tegemist lunavara ehk krüptoviirustega, mis hakkasid laiemalt levima eelmise kümnendi keskpaigas. Krüptoviirus krüpteerib failid ehk muudab need loetamatuks ja hakkab seejärel arvutikasutajalt failide lahtikrüpteerimise eest üsna kopsakat lunaraha nõudma. Selliseid nõudmisi ei tohiks kindlasti täita, sest esiteks toetab selline teguviis küberkuritegevust. Teiseks pole väga paljudel juhtudel arvutikasutajad sõltumata tasutud lunarahast oma faile taas kasutuskõlblikuks muuta saanud.
Kaspersky on koostanud sellisteks puhkudeks spetsiaalse veebilehe, mis sisaldab hulka nende endi poolt loodud tasuta lahtikrüpteerijaid koos põhjalike juhistega. Loomulikult ei anna nimetatud lahtikrüpteerijad täielikku garantiid, et failid õnnestub algsel kujul taastada, aga proovida tasub igal juhul. Kui Sinu arvuti on krüptoviirusesse või mistahes muusse viirusesse nakatunud, võid abi saamiseks alati pöörduda meie poole, lihtsalt võta ühendust.
Hea viirusetõrje aitab probleemi ennetada
Mõistlikum on eelpoolmainitud probleeme ennetada, kasutades head tasulist viirusetõrjet. Kuigi kodukasutajale on olemas mitmetest viirusetõrjetest ka tasuta versioone (Windows 10-l on ka Microsofti enda poolt sisseehitatud tasuta viirusetõrje), pakuvad need enamasti vaid baaskaitset ja ei pruugi igas olukorras olla kaugeltki piisavad, et arvutit viirustesse või pahavarasse nakatumise eest kaitsta.
Viirusetõrjete tasuliste versioonide omadusi on oluliselt täiustatud ning need pakuvad laiaulatuslikumat kaitset erinevate olukordade puhul, kuidas viirus või pahavara arvutisse võiks pääseda. Ärikasutajal pole selles osas isegi eriti valikut, kuna kõikide head kaitset pakkuvate viirusetõrjete tasuta versioone on litsentsitingimuste põhjal lubatud kasutada vaid era- ehk kodukasutuseks.
“Viirusetõrjete tasuliste versioonide omadusi on oluliselt täiustatud ning need pakuvad laiaulatuslikumat kaitset erinevate olukordade puhul, kuidas viirus või pahavara arvutisse võiks pääseda.”
Võttes aluseks enimlevinud tasuliste viirusetõrjete 1-aastase uue litsentsi hinna ühele arvutile, kujuneb keskmiseks kuutasuks ca 2-4 €. Uuenduslitsentsid on reeglina veelgi soodsamad, seega pole enda arvuti turvalisuse ja meelerahu pealt kokku hoitud summa just väga suur.
Mida peaks viirusetõrjet valides silmas pidama
Aga milline viirusetõrje siiski enda arvutisse valida? Kõik pakutavad lubavad reklaamtekstide põhjal makstud raha eest esmaklassilist kaitset, aga reaalselt ei pruugi see sugugi nii olla. Räägin kohe lähemalt, milliseid olulisi omadusi peaks viirusetõrje valikul silmas pidama ja mille põhjal nende headuses veenduda.
Kaitse tõhusus
Loomulikult on viirusetõrje puhul esmatähtis, et see pakuks võimalikult tõhusat kaitset viiruste ja pahavara eest. Parimad viirusetõrjed pakuvad sõltumatutes laborites tehtud testide põhjal 99,9% – 100% kaitset. Just nimelt sõltumatud testid on need, mille põhjal viirusetõrje headuse üle tasuks otsustada, sest kes ikka oma tootest ise sooviks halba rääkida. Tuntuimad ja tunnustatuimad sõltumatud turvatarkvara testijad on AV-Comparatives ja AV-TEST.
“Parimad viirusetõrjed pakuvad sõltumatutes laborites tehtud testide põhjal 99,9% – 100% kaitset.”
Tõhusa kaitse puhul on samuti oluline, et viirusetõrje ei reageeriks üle ehk tekitaks võimalikult vähe valetuvastusi. Valetuvastus tähendab, et viirusetõrje paigutab garantiini ja märgib ohtlikuks faili, mis tegelikult seda ei ole. Parimate viirusetõrjete puhul esineb valetuvastusi väga minimaalselt.
Madal mõju arvuti jõudlusele
Järgmine ja sugugi mitte vähemoluline punkt on viirusetõrje mõju arvuti jõudlusele. Mida vähem viirusetõrje arvuti ressursse kasutab, seda vähem mõjutab see arvuti üldist jõudlust. Parimal juhul on viirusetõrje sedavõrd “kerge”, et seda pole arvutit kasutades praktiliselt märgatagi. Eriti oluline on see vanemate ja muidu madalama jõudlusega arvutite puhul. Viirusetõrje väike mõju arvuti jõudlusele tähendab ühtlasi ka vaiksemalt töötavat arvutit (jahutus peab vähem protsessorit jahutama) ning akutoidet kasutades ei lühene oluliselt sülearvuti tööaeg.
Lihtne ja eestikeelne kasutajaliides
Kuigi ideaalis ei ole viirusetõrjetarkvara akent vaja peaaegu kunagi avada, võib vahel siiski osutuda vajalikuks muuta mõnda seadistust. Sellisel juhul on väga abiks, kui viirusetõrjel on lihtne ja intuitiivne kasutajaliides. Keskmine arvutikasutaja peaks põhilise tarkvarakasutusega hakkama saama ilma, et see nõuaks pikemat tutvumist või väljaõpet. Kindlasti on abiks ka see, kui viirusetõrje kasutajaliides ja kuvatavad teavitused on puhtas ja ilusas eesti keeles. Väga oluline on see võõrkeeli mittevaldavate ja eriti just spetsiifilisi võõrkeelseid termineid mittetundvate arvutikasutajate puhul.
Kaspersky viirusetõrje on kokkuvõttes parim
Nüüd jõuame kõige olulisemani – miks me ise oleme otsustanud kasutada tasulist Kaspersky viirusetõrjet ja julgeme seda soojalt soovitada ka oma klientidele. Lühidalt öeldes vastab Kaspersky viirusetõrje kõigile kolmele olulisele punktile, mille tõin välja viirusetõrje valikusoovituste puhul. See pakub väga tõhusat kaitset, kasutab minimaalselt arvuti jõudlust ning sellel on lihtne, ülevaatlik ja eestikeelne kasutajaliides.
“Kaspersky viirusetõrje pakub väga tõhusat kaitset, kasutab minimaalselt arvuti jõudlust ning sellel on lihtne, ülevaatlik ja eestikeelne kasutajaliides.”
Kaspersky viirusetõrje pakub tipptasemel kaitset
Kaspersky viirusetõrje on kaitse osas absoluutsete tippude seas ning saanud hulgaliselt auhindu tunnustatuimatelt turvatarkvara testijatelt AV-Comparatives (vaata Kaspersky auhindu) ja AV-TEST (vaata Kaspersky auhindu).
Kaspersky Internet Security saavutas AV-Comparatives testide tulemuse põhjal kokkuvõttes lausa auhinna “Aasta toode 2020” (vaata ka Kaspersky pressiteadet), olles saanud Advanced+ tulemuse kõigis seitsmes läbiviidud testis. Testides osales kokku 17 erinevat viirusetõrje tootjat. Kaspersky puhul toodi veel välja hõlpsasti kasutatav paanidega kasutajaliides ja rohked seadistamisvõimalused. Väga tubli tulemus!

Kaspersky sai 2020. a kokkuvõttes kuldmedali ehk parima tulemuse AV-Comparatives “päris maailma” (Real-World) kaitse testides, kus viirusetõrjeid testitakse reaalsetes interneti kasutamise tingimustes. Kuldmedalit vääriva tulemuse saavutas see 2020. a kokkuvõttes ka AV-Comparatives keerukate ohtude testides.
Kaspersky viirusetõrje sisaldab muuhulgas tõhusat kaitset krüptoviiruste ja muu taolise pahavara vastu ning omab võimet pahavara poolt tehtud muudatusi parandada. AV-Comparatives pahavara kaitse testides (pahavara alla liigitub ka krüptoviirus) pääses Kaspersky 2020. a kokkuvõttes tugevasse esikolmikusse, saades pronksmedali.
AV-Comparatives valetuvastuste testides jääb Kaspersky pisut alla parimale, kuid saavutas 2020. aasta kokkuvõttes siiski hõbemedali ehk väga tugeva teise koha.
Kaspersky viirusetõrje kasutab vähe arvuti jõudlust
Esmalt saan kohe oma kogemustele tuginedes väita, et Kaspersky viirusetõrje avaldab arvuti üldisele jõudlusele väga väikest mõju. Kasutades seda kolm aastat vanal Intel i5 protsessoriga sülearvutil, on tavaolukorras mõju jõudlusele võrreldes Windows 10-sse sisseehitatud Microsoft Defender viirusetõrjega peaaegu olematu. Arvuti ei muutu kasutades aeglasemaks, protsessorikasutus on väga madal ning ka Windowsi käivitumisaeg pikeneb vaid mõne sekundi võrra.
Kui sülearvuti töötab akutoitel, lülitab Kaspersky vaikimisi seadetega välja kõik ajastatud tegumid ehk viib taustal töötavate protsesside hulga miinimumini. Selle tulemusena jääb kogu kaitse endiselt aktiivseks, kuid vähendatakse veelgi viirusetõrje mõju arvuti jõudlusele. Eesmärgiks on hoida arvuti energiatarve minimaalne ja pikendada akutoitel töötava sülearvuti tööaega.
AV-Comparatives jõudlustestides saavutas Kaspersky 2020 aasta kokkuvõttes pronksmedali ehk auväärse kolmanda koha. Teisisõnu kinnitavad ka sõltumatud testid, et Kaspersky viirusetõrje mõju arvuti jõudlusele on väga madal.
Kaspersky viirusetõrje kasutajaliides on lihtne ja eestikeelne
Kaspersky viirusetõrje puhul on palju rõhku pööratud kasutajaliidese lihtsale ja loogilisele ülesehitusele. Kuigi seadistamisvõimalusi on üsnagi rohkelt, on kõige olulisemad neist avavaates ülevaatlike paanidena välja toodud ja lihtsalt kättesaadavaks muudetud.
Siinses regioonis pakutaval versioonil on muuhulgas valikus ka eesti keel. Kui Windowsi kuvakeeleks on määratud eesti keel, pakutakse ka Kaspersky viirusetõrje paigalduse ajal vaikimisi kuvakeeleks automaatselt sama keelt. Eestikeelse kasutajaliidese olemasolu lihtsustab võõrkeeli mittevaldavate arvutikasutajate jaoks märkimisväärselt viirusetõrje kasutamist. Eriti tähtis on just viirusetõrje poolt kuvatavatest olulistest märguannetest arusaamine, mis võõrkeelsete spetsiifiliste terminite puhul võib muidu olla raskendatud.

Tean isiklikult mitmeid arvutikasutajaid, kellele ei meeldi Windowsi ja muid programme kasutada eestikeelsena. Nende jaoks on Kaspersky seadetes olemas ka inglise- ja vene keele valik. Kuvakeelt saab hiljem soovi korral seadetest muuta ka siis, kui viirusetõrje on juba arvutisse paigaldatud.
Tundub liiga ilus, et olla tõsi?
Eelnevast jutust võib jääda mulje, nagu oleks Kaspersky näol tegemist ideaalse viirusetõrjega, millel ei esine vähimaidki puudusi. Nii see kahtlemata ei ole ja isegi head asja saab alati veelgi paremaks muuta. Kuigi minu enda hinnangul ei ole Kaspersky viirusetõrjel ühtegi tõsist puudust – ja minuga nõustuvad paljud oma ala eksperdid üle maailma – esineb meepotis siiski mõningaid tõrvatilku.
Vaikimisi seadetega soovib Kaspersky viirusetõrje kaudu saata reklaame ja eripakkumisi oma toodete kohta. Õnneks on nendest võimalik väga lihtsalt keelduda juba viirusetõrje paigaldamise käigus ning hiljem ka seadetest mõningaid linnukesi eemaldades.
Kaspersky on 1997. aastal Venemaal loodud ettevõte, mis on ülemaailmne liider internetiturvalisuse alal. Aastal 2012 hakkasid levima kuulujutud, et see on seotud ja teeb koostööd Venemaa valitsusega. Kaspersky on igasuguseid sidemeid Venemaa valitsusega eitanud ja tänini pole suudetud sellist seotust ka tõestada. Paljude kasutajate rahustuseks hakkas Kaspersky 2019. aastal serveriparke, milles talletatakse väljaspool Venemaad asuvate kasutajate andmeid, viima Venemaalt üle Šveitsi (allikas). Praeguseks on üleviimine lõpuni viidud ning muuhulgas ka kõikide Eestis asuvate Kaspersky kasutajate andmeid talletatakse Šveitsi serverites.
Kokkuvõte
Kuigi turul on ka mitmeid teisi väga head kaitset pakkuvaid viirusetõrjeid, on Kaspersky selle artikli kirjutamise hetkel siiski üht parimat kaitset pakkuv viirusetõrje. Seda kinnitavad hulgaliselt teste, eksperthinnanguid ja nende põhjal omistatud auhindu. Kui lisaks tipptasemel kaitsele arvestada veel minimaalse mõjuga arvuti jõudlusele ning lihtsa ja eestikeelse kasutajaliidesega, on Kaspersky viirusetõrjele väga keeruline väärilist vastast leida.
Lisaks on Kasperskyl olemas pikaaegne ametlik esindaja Eestis (Menelon OÜ), mis tagab kohaliku ja eestikeelse klienditoe. Kaspersky registreeritud partnerina ja ametliku edasimüüjana pakume meie oma klientidele samuti Kaspersky viirusetõrjega seonduvat kliendituge.
Kui soovid samuti enda arvutile tipptasemel Kaspersky viirusetõrje kaitset, saad selle tellida Kaspersky viirusetõrje lehelt. Samal lehel on olemas ka ülevaade viirusetõrje omadustest ning litsentside hinnad. Klõpsa alloleval lingil ja uuri lähemalt:
Tutvu Kaspersky viirusetõrjega