Skip to content

Juhend – puhasta arvuti rämpsfailidest

7 minuti lugemine

Rämpsfailid on ajutised failid, mis tekivad kasutamise käigus arvutisse ning ajaga võib neid koguneda väga suurel hulgal. Need failid võivad hakata kasutama olulisel määral salvestusruumi ning tekitada jõudluseprobleeme arvuti töös. Rämpsfailid ei ole otseselt ohtlikud, kuid neid peetakse nii öelda soovimatuteks failideks. Puhasta arvuti rämpsfailidest ise – kiiresti, lihtsalt ja ohutult.

Eessõna

Iga toiming, mida arvutis teed, tekitab vähemal või rohkemal määral ajutisi faile ehk rämpsfaile. Need failid on vajalikud ainult senikaua, kuni soovitud toiming on teostatud ning seejärel muutuvad need kasututeks. Isegi kui rämpsfailide kustutamise käigus kustutatakse mõni selline, mida veel kasutatakse, tekitab süsteem töö käigus lihtsalt uue asemele. Teisisõnu ei ole rämpsfailide kustutamine arvuti töötamise seisukohalt kuidagi ohtlik tegevus.

Enamus rämpsfaile on ajutised interneti-failid, mis tekivad veebis surfates, ajutised süsteemifailid, samuti tekib ajutisi faile mõnda programmi installides, pilte vaadates jne. Sisuliselt iga arvutis tehtava toimingu jaoks luuakse ajutisi faile.

Ajutised failid on oma mahult reeglina väga väikesed, kuid ajaga koguneb neid palju ja seetõttu hakkavad need üha enam salvestusruumi kasutama. Ajutisi faile võib arvutisse koguneda kümneid- ja isegi sadu tuhandeid, seetõttu on väga soovitav need aeg-ajalt kustutada. Selle tagajärjel muutub arvuti tihtipeale ka mõnevõrra kiiremaks, kuna on vähem üleliigseid ja süsteemi töökiirust mõjutavaid faile.

CCleaner – puhasta arvuti rämpsfailidest

Kuna rämpsfailid asuvad arvutis väga paljudes erinevates asukohtades, on nende kustutamine käsitsi väga keeruline tegevus. Lisaks tekib oht, et kustutatakse ka mõni oluline süsteemifail või -kataloog, misjärel Windows enam ei käivitu või lakkab mõni funktsioon töötamast. Palju ohutum, kiirem ja mugavam on selleks kasutada mõnda rämpsfailide puhastajat.

Populaarseim on selles vallas CCleaner ja seda mitte põhjuseta. See programm teeb täpselt seda, mida see teha lubab ja väga korralikult. Olen ise CCleanerit kasutanud juba üle 15 aasta nii enda kui ka klientide arvutite rämpsfailidest puhastamiseks. Mis sa arvad, mitmel juhul on CCleaner midagi ära rikkunud või katki teinud? Õige vastus on – mitte ühelgi.

Järgnevalt pakun sulle samm-sammult piltidega juhise – puhasta arvuti rämpsfailidest lihtsalt ja ohutult CCleaneri abil. Kuigi programmil on ka teisi funktsioone, keskendun selles juhises vaid rämpsfailide eemaldamisele.

Ette rutates võin öelda, et see on lihtne ning mingeid eriteadmisi ei vaja. Esimesel korral võib seadistus küll veidi aega ja tähelepanu nõuda, kuid järgmistel kordadel on kõik juba palju lihtsam. Ja mis põhiline – CCleaneri abil on võimatu ka oskamatul kasutajal midagi totaalselt untsu keerata!

Antud õpetus on Windows-arvutitele, kuid CCleaner on saadaval ka Macile ja Androidile.

1. Laadi alla CCleaner

Mine lehele https://www.ccleaner.com/ccleaner/download ja keri lehte allapoole, kuni näed rohelist “Free Download” nuppu. Klõpsa sellele ja laadi programmi installer enda arvutisse. Enamasti salvestatakse failid “Allalaaditud failid” (“Downloads”) kausta.

2. Installi CCleaner

Ava allalaaditud failide kaust või kaust, kuhu faili salvestasid. Seejärel käivita topeltklõpsuga fail “ccsetup609.exe“.

Pane tähele, et numbrid faili nimes võivad erineda, kuna need tähistavad programmi versiooni ja see on ajas pidevalt uuenev. Samuti ei pruugi sa näha faililaiendit .exe, kui vastav funktsioon on failihalduris aktiveerimata. Õige faili tunned ära nime alguse järgi “ccsetup“.

Kui sinu arvuti kuvakeel on eesti keel, avaneb ka CCleaner eestikeelsena. Soovi korral saad keelt käsitsi muuta installeri akna päisest. Installi alustamiseks klõpsa nuppu “Paigalda” (“Install”).

puhasta arvuti rämpsfailidest

Kui install on lõpule jõudnud, klõpsa linnuke eest valikul “Vaata väljalaske märkmeid”. Jääb arusaamatuks, miks seal vaikimisi linnuke ees on, sest enamus kasutajatel pole sellest sooja ega külma. Seejärel klõpsa suurel sinisel “Käivita CCleaner” nupul.

puhasta arvuti rämpsfailidest

Pärast seda ilmub mõneks ajaks aken, mis teavitab, et CCleanerit seatakse sinu arvuti jaoks valmis. Kui sellega on ühele poole saadud, antakse teada, et CCleaner Free on valmis.

Klõpsa nupul “Jätka“.

puhasta arvuti rämpsfailidest

Kuna tegemist on programmi tasuta versiooniga, ei saa me üle ega ümber ka reklaamist. Järgmisena pakutaksegi installimiseks mõnda lisaprogrammi. Minu näite puhul on selleks Google Chrome, kuid see võib olla ka midagi muud.

Klõpsa keeldumiseks kindlasti nupul “Decline” (lükka tagasi, keeldu).

Seejärel antakse teada, et kõik on valmis ning saad hakata oma arvutit kiiremaks muutma, parandama internetiprivaatsust ja vähendada tõrkeid ja krahhe.

Taaskord klõpsa jätkamiseks nupul “Käivita CCleaner“.

puhasta arvuti rämpsfailidest

3. Alusta arvuti kontrolliga

Oleme pärast seda kõike lõpuks jõudnud programmi põhiaknani. Olen nõus, et neid vaheteavitusi ja klõpsamisi on tüütult paljuvõitu, kuid arvestades programmi enda headust, tasub see vaev ennast ära.

Klõpsa nupul “Alustada” (päris huvitav tõlkevääratus!).

puhasta arvuti rämpsfailidest

Järgmiseks võidakse sulle teada anda, et analüüsimiseks tuleb osad avatud programmid sulgeda. Soovi korral saab valikutel küll linnukesed eest võtta, kuid maksimaalselt hea tulemuse huvides soovitan seda mitte teha. Veendu vaid enne, et sul sulgemist vajavates programmides midagi vajalikku pooleli või salvestamata ei oleks.

Seejärel klõpsa nupul “Sulge ja analüüsi“.

Algab sinu arvuti tervise kontrollimine, mis võib sõltuvalt arvuti kiirusest ning rämpsfailide hulgast aega võtta kuni mitu minutit. Oota, kuni kontroll lõppeb.

puhasta arvuti rämpsfailidest

Kui kontroll on lõppenud ja sa ei ole just äsja oma arvutit rämpsfailidest puhastanud, antakse teada, et sinu arvuti ei ole hetkel heas korras.

NB! Enne, kui klõpsad nupul “Tee see paremaks“, soovitan muuta mõningaid seadeid.

puhasta arvuti rämpsfailidest

4. Mõned soovituslikud valikud

Esmalt klõpsa nupu all oleval plokil “Privaatsus“. Avanenud privaatsusfailide puhastamise seadetes soovitan linnukesed eest klõpsata valikutel “Ajalugu” ja “Küpsised“.

Esimesel juhul kustutataks muidu veebilehitsejast kogu sinu külastatud veebilehtede ajalugu, mis võib mõne külastatud lehe uuesti ülesleidmise palju keerukamaks muuta. Kui see pole sinu jaoks oluline, jäta linnuke valikule ette.

Teisel juhul kustutataks muidu kõik veebilehtede poolt salvestatud küpsised, mis tähendaks, et kõikidel juba külastatud veebilehtedel peaksid taas hakkama nõustuma küpsiste teavitusega, mis võib osutuda üsnagi tüütuks.

Muudatuste salvestamiseks klõpsa sinise äärisega nuppu “Salvesta ja naase ülevaatesse“.

NB! Neid seadeid tuleb muuta iga kord, kui hakkad CCleaneriga arvutit rämpsfailidest puhastama!

puhasta arvuti rämpsfailidest

Kui sa ei soovi, et kustutataks arvuti prügikastis olevaid faile, klõpsa järgmiseks plokil “Ruum“.

Kui prügikastis olevad failid ei ole sulle kindlasti olulised, siis võid selle sammu vahele jätta. Vastasel juhul soovitan sealt seadetest eemaldada linnuke valiku “Prügikast” eest.

Muudatuste salvestamiseks klõpsa sinise äärisega nuppu “Salvesta ja naase ülevaatesse“.

NB! Seda seadet tuleb muuta iga kord, kui hakkad CCleaneriga arvutit rämpsfailidest puhastama!

puhasta arvuti rämpsfailidest

5. Puhasta arvuti rämpsfailidest

Nüüd on aeg alustada puhastamisega ja klõpsata “Tee see paremaks” nuppu.

Arvuti rämpsfailide puhastamine võib sõltuvalt arvuti kiirusest ja failide hulgast aega võtta kuni mitu minutit. Oota, kuni protsess lõpetatakse.

Puhastus lõppeb rõõmustava teatega, et sinu arvuti on nüüd terve. Muidugi pakutakse sulle säravate sõnade saatel ka tasulist Pro versiooni programmist, kuid rämpsfailide eemaldamiseks on täpselt sama võimekusega ka tasuta versioon.

6. Lõpetuseks veel mõned soovituslikud lisaseaded

Vaikimisi seadistusega käivitub CCleaner koos Windowsiga, töötab taustal ning annab teavitusaknaga märku, kui arvuti vajab taas puhastust või programmile on saadaval uuendus. Minu hinnangul on see ebavajalik, kuna programmi enda taustal töötamine kasutab arvuti jõudlust rohkem, kui tihe puhastamine seda kiiremaks muudab.

Piisab sellest, kui CCleaner käsitsi mõned korrad aastas käivitada ja teha rämpsfailide puhastus. Neid faile ei teki lühikese ajaga nii meeletus koguses, et seda peaks tegema igapäevaselt, iganädalaselt või isegi igakuiselt. Lisaks muutuks vähemalt mulle endale segavaks, kui CCleaner hakkaks mind iga mingi aja tagant puhastamise või programmiuuenduse teavitustega tüütama.

Selleks, et puhastuse teavitused keelata, klõpsa akna vasakus servas asuvat hammasrattaikooniga valikut “Suvandid”, vali selle kõrval asuvalt paanilt “Nutikas puhastamine” ja eemalda linnuke valikult “Luba nutikas puhastamine“.

Seepeale ilmub hüpikaken, mis teavitab, et see tegevus pole soovitatav ja küsitakse, kas oled kindel, et soovid jätkata. Klõpsa nupul “Jah“.

Järgmiseks klõpsa valikul “Uuendused” ja võta linnuke eest valikul “Uuenda CCleanerit automaatselt“.

Pärast nende valikute tegemist ei käivitu CCleaner enam koos Windowsiga, ei kuva teavitusi ega paku automaatselt programmi uuendusi. Programmile saab uuendusi alati kontrollida ja paigaldada käsitsi, klõpsates CCleaneri akna jaluse parempoolses nurgas asuvat valikut “Kontrolli uuendusi“.

Lõppsõna – puhasta arvuti rämpsfailidest

CCleaner on kahtlemata arvuti digiprügist puhastamise tarbeks väga võimekas programm ja nagu näha võid, siis ka üsnagi lihtne kasutada. Kuigi programm pakub ka mitmeid muid funktsioone, milledest paljud on saadaval vaid tasulises versioonis, on rämpsfailide eemaldamine selle üks peamisi omadusi. Algselt, kui CCleaner aastal 2004 avalikkuse ette toodi, oli see lausa programmi ainus funktsioon.

Kui siiski tunned, et CCleaneri kasutamine on sinu jaoks liiga keeruline või jäävad probleemid püsima ka pärast rämpsfailide eemaldamist, pöördu meie poole ning me pakume sinu arvutile asjatundlikku hooldust: võta ühendust.

Meil on kogemusi arvuti hoolduses juba aastast 2008 ning oskame sind kindlasti aidata!

Loe ka meie teisi kasulikke postitusi: kasulikku lugemist

Postitus meeldis? Jaga ka teistega


Meybo Nõmme

"Mulle meeldib Sinuga jagada oma arvutialaseid teadmisi ja kogemusi, pakkuda soovitusi, nõuandeid ja kasulikke näpunäiteid. Annan endast parima, et muuta sinu arvutikasutamine meeldivaks kogemuseks. Usun, et suurim rõõm on jagamise rõõm."